Isparta Çiftçisinin Baş Tacı Gül

Yüzyıllarca gül insanların hayatında önemli bir yere sahiptir .Kimi zaman aşkın sembolü kimi zamansa gıda kimi zamansa süs bitkisi olarak kullanılmıştır. Ama ne olursa olsun her zaman ekonomik değeri yüksek olan bir bitki sınıfında  yer almıştır. Yağ gülünün ,İsmail Efendi’nin yardımıyla ,Isparta ‘ya gelmesiyle kendisine yeni bir ekonomik geçim kapısı açan Isparta,Türkiye ‘nin kozmetik vadisi olma yolunda önemli bir adım atmıştır.Yağ gülün buharlı kazanlarda distile edilmesi diğer sanayi tipi usullerle kozmetikte, gıdaya bir çok alanlarda favori ürün olarak tercih edilmesi her zaman gülün ön planda tutulmasını sağlamıştır .

Her şehrin bir sembolü vardır ve Isparta denilince akla ilk gelen güldür .Gül ,Antik Dönemden günümüze kadar güzelliğin ,gençliğin ,zarafetin sembolü olmuştur hep.Gülün tarihine bakacak olursak insanlık tarihi gibi çok eskiye dayanır .Bugün Türkiye’nin değil,dünyanın en önemli yağ gülü üretim merkezi konumuna yükselen Isparta ve çevresinde her ne kadar yağ gülü yetiştiriciliği eski zamanlara kadar uzasa da köy tipi ,fabrika tipi olarak üretimi olsa da Cumhuriyet  Dönemiyle gül yağı  üretimine rahatça geçiş yapılabilmiştir. İmbik adı verilen basit kazanlar ile elde edilen gül yağı ,Atatürk ‘ün  Isparta ‘ya  ziyareti sonrası  yerini daha modern fabrikalara bırakmıştır . Göller yöresinde her yıl …bin tonlarca yağ gülü üretimi yapılmaktadır. Ekonomik değeri oldukça yüksek olan yağ  gülü yetiştiriciliğinde Isparta çiftçisinin vazgeçilmez  altın değerinde bir ürünü  olmuştur .

Gül yağının dünya piyasalarındaki talebinin artmasıyla birlikte gül üretimi hız kazanmıştır .Isparta dünyanın  önde gelen parfüm ve kozmetik firmaların her zaman tercih edildiği Türkiye’nin Gül Şehri olmuştur.Fransa dan ,ABD ye kadar bir çok ülkeye ihracat ediliyor. Gülün ekonomik değerinin ülkeler arasında bu kadar önemli ve piyasalarda tercih edilen bir ürün olması  hem Isparta çiftçisinin  yüzünü güldürüyor hem de Türkiye ‘ye ekonomik katkı sağlıyor. Gül , iyi bir biçimde tanındığı ve korunduğu sürece gelecek için de çok büyük bir potansiyel oluşturmaya devam edecektir.

ZİRAAT  MÜHENDİSİ

BETÜL  KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar Hattı