BAKA Tarafından Lavanta Tarımı ve Endüstrisi Fizibilite Raporu Yayımlandı

Son yıllarda lavanta tomurcuğu ve lavanta yağına olan ilgi nedeniyle birçok üretici tarafından tercih sebebi haline geldi. Bu sebeple ilimizde de Keçiborlu ilçesi Kuyucak köyünde lavanta tarımı ve endüstrisine yönelik faaliyetler arttı. Bu artış sebebiyle BAKA (Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı bir rapor hazırladı.

Hazırlanan raporda şu hususlar dile getirildi.

Ülkemizde son 5 yıla kadar sınırlı alanlarda yetiştirilen lavantanın 2019 yılı istatistiki verilerine göre üretim alanı 23 ile yayılmış durumdadır ve toplam 11.903 da alanda 1.462 ton lavanta çiçeği üretilmiştir. Isparta, Afyonkarahisar, Burdur ve Denizli illeri lavanta üretiminin en yoğun yapıldığı illerdir. Ülkemizde 2015 yılına kadar lavandin çeşitlerinin (süper) tarımı yapılırken, günümüzde lavender çeşitlerinin tarımına başlanmıştır. Lavanta olumsuz toprak koşullarında bile verim verebilen ve hastalık ve zararlı faktörü neredeyse minimum düzeyde olan ve tarımsal anlamda az emek isteyen bir bitkidir. 

Lavanta tarımının yoğun olarak yapıldığı Göller Bölgesinde son 40 yıldır lavanta ticarete konu olmuş ve bu süreçte önemli bir kültür, tarımsal bir kazanç ve mevcut gül yağı endüstrisine ek bir getiri sağlamıştır. Bölgede küçük, orta ve büyük ölçekli lavanta yağı üreten firmalar bulunmaktadır. Diğer taraftan bölgeye her yıl gül ekoturizmi ile birlikte yaklaşık 500-750 bin yerli ve yabancı ziyaretçi gelmekte ve bölge ekonomisine can vermektedir.

Ajans tarafından hazırlanan bu fizibilite raporunda lavanta tarımı ve endüstrisinin etkin ve verimli bir şekilde yapılabilmesi için gerekli ön çalışmaların ortaya koyulması, yatırımcıların ve yatırımın doğru şekilde yönlendirilmesi, katma değeri yüksek lavanta çeşitlerinin tespit edilmesi, tarımsal ve endüstriyel üretim süreçlerinde çiftçi ve sanayicilere yönelik yol gösterici bilgiler paylaşılması amaçlanmıştır.

Rapora ulaşmak için,

https://www.baka.gov.tr/assetsupload/dosyalar/lavatanta-tarimi-ve-endustri.pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İhbar Hattı